AliExpress Komisyon Oranı Nedir?

  • e-t-global
  • AliExpress, E-Export, E-İhracat, E-Trade
  • Yorum yapılmamış

Diğer pazaryerlerine göre daha düşük olan AliExpress komisyon oranı, satıcıların mağaza açmasında etkili oluyor.

Pazaryerlerinde satış yapanların veya satış yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri komisyon oranlarıdır. AliExpress’in komisyon oranları global pazaryerleri ortalamasının altındadır. Diğer pazaryerlerine göre daha düşük olan AliExpress komisyon oranı satıcıların mağaza açmasında etkili olan nedenlerden sadece bir tanesi.

E-ticaretin her yıl artan ivmesiyle dünya çapında birçok pazaryeri faaliyete geçti. Ürünlerini bu pazaryerlerinde alıcısıyla buluşturan satıcılar online mağazalarını açıp, ürünlerini yükleyerek rekabete ortak oluyor. Dolayısıyla pazar yerleri farklı kategorilerdeki ürün satışları için komisyon oranı belirliyorlar ve satıcıların KDV dahil yaptıkları satışlar üzerinden komisyon bedeli alıyorlar.

Ayrıca, komisyon oranları bütçe, ürün fiyatlandırma gibi önemli konulara doğrudan etki eder. AliExpress yıllardır en düşük komisyon oranıyla çalışan pazaryeri olarak farkını ortaya koyuyor ve satıcıları cesaretlendiriyor. AliExpress’in belirlediği komisyon oranı %5 ve %8 arasında değişiklik gösterir. Bu oranlar sektörün gidişatına göre yıldan yıla değişebilir. Bu komisyon oranları dışında AliExpress sizden bir kesinti yapmıyor ve  mağaza kirası almıyor. Ürün listemeniz için sizden abonelik istemiyor.

AliExpress Komisyon Oranı ve Bazı Önemli Kategoriler:

Ayakkabı: %5-8
Güvenlik: %5
Elektronik: %5-8
Aksesuar: %8
Giyim: %8
Ev Aletleri: %5
Mobilya: %5
Telefon Aksesuarı: %5-8
Bilgisayar ve İlgili Ürünleri: %5-8
Bebek: %8
Okul Malzemeleri: %8
Spor: %5-8
İç Giyim: %8
Moda Aksesuarları: %5-8
Bahçe Aletleri: %5-8
Oyunlar: %5-8
Ofis Malzemeleri: %8

Daha fazla kategori ve oranlar için sell.aliexpress.com adresini inceleyebilirsiniz.

AliExpress’ten Pandemi Dönemine Özel Teşvikler

AliExpress’te zaten en düşük komisyon ücretleriyle çalışan mağazalar 2020’de güzel haberler aldı.

İspanya, İtalya, Portekiz gibi Avrupa ülkelerinde birçok mağazanın fiziksel olarak kapandığı, uluslararası taşımacılığın sekteye uğradığı zamanlarda AliExpress bir süre için komisyon ücretlerini tamamen kaldırdı.

Türkiye’de de e-ticarete yönelimin arttığı zamanlarda AliExpress’in düşük komisyon oranları ve dünyanın durumuna göre kendini yenilemesi dikkatlerden kaçmadı.

2020’den bugüne kadar, AliExpress’te Türkiye’nin komisyon %0 desteği ile,  yurt dışına satış yapan mağazalarımız pandeminin getirdiği ekonomik zorlukları aştılar, dolar kazanarak ülkemize de katkılarını sundular.

E-Trade Global ile Dünyaya Açıl

AliExpress’in düşük komisyon oranlarının getirdiği avantajları kaçırmamak ve uzman bir ekibin yönlendirmesiyle kazanç sağlamak için, [email protected] adresinden bize ulaşabilirsin.

Yazar: e-t-global

Bir cevap yazın