E-Ticaret İçin Tercih Edilen Platformlar

  • e-t-global
  • AliExpress, E-Export, E-İhracat, E-Trade
  • Yorum yapılmamış

ONLİNE PAZAR YERLERİ Mİ , KENDİ E-TİCARET SİTENİZ Mİ?

Bu yazıda e-ticaret pazaryeri platformları ve özel olarak hazırlanan e-ticaret siteleri üzerine karşılaştırma yaptık.

Çevrimiçi satış, yaygınlaşan internet sektörü sayesinde en etkili pazaryeri kanalı haline geldi. Türkiye’nin her yerinden üreticiler ve tedarikçiler e-ticaret pazaryeri kanallarını birinci derece kazanç modeli haline getirdiler.

E-ticaret sektöründeki gelişmelerin sayısal verilerine baktığımızda, TÜBİSAD 2019 E-Ticaret Pazar Büyüklüğü raporuna göre, ülkemizde e-ticaretin 2018-2019 yılları arasında %39, sadece online perakendenin %48 büyüme gerçekleştirdiğini görüyoruz.

İnternet üzerinden satış gerçekleştirmek için kendi e-ticaret sitenizi kurabilir ya da online pazar yeri sitelerinden satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaret Yapmak İsteyenler İçin Hangi Kanal Daha Kazançlı: E-Ticaret Sitesi Mi, Pazaryeri Mi?

Bu sorunun yanıtını verirken temel ayrım olarak iki hususu da dikkate almanızı öneriyor ve değerlendirmemize bu yönde başlıyoruz. Buradaki önemli nokta, kısa vadede kazanç sağlamak mı yoksa uzun vadede bir marka oluşturmak mı?

İnternetten satış yapılmak istendiğinde akla ilk gelen seçenek, e-ticaret web sitesi kurmak olurdu. Pazaryerlerin gerçekleştirdiği kampanya ve ürün politikaları sayesinde, bu fikrin değiştiğini görüyoruz. Online pazaryerleri en fazla tercih edilen satış kanalları olarak karşımıza çıkıyor.

PEKİ PAZAR YERLERİ NEDEN TERCİH EDİLİYOR?

1) Ürün

Kısa vadede kazanç sağlamak ve üretici olmadan, stoksuz da e-ticaret yapabilmek.

2) Daha Geniş Bir Kitleye Kolay Ulaşım

Tüm pazaryerlerinin kendi kitleleri var. Pazaryerlerinde mağaza açarak, markanızı yaratıyor, satışa başlıyor, müşterilere direkt ulaşım sağlamış oluyorsunuz. Ürünlerinizi satabilmek için hedef kitleye ulaşmak çok kolay. Az stokla ya da stoksuz satış yapanların da pazaryerlerinde başarılı kazançlar elde ettiklerini görüyoruz. E-ticarette kısa sürede başarı yakalamanın yolunun bu seçenek olması, pazaryerlerinin popülerliğinin oluşturan etkenlerden birisi.

3) Pazaryerlerinin Lojistik Çözümlerdeki İş Ortaklıkları

Online pazaryerlerinin anlaşmalı kargo firmaları, satışlarınızda önemli bir avantaj sağlıyor. Birey olarak yapacağınız nakliye anlaşmalarına göre daha avantajlı seçenekler ile süreci yönetebiliyorsunuz.

4) Pazaryerlerinin Müşteri İlişkileri Yönetimindeki Çözümleri

E-ticarete başlayacaksınız, konuda uzman bir ekibiniz yoksa müşteri ilişkileri sürecini yönetmeniz oldukça zor olacaktır. Pazar yerlerinde satış kuralları belirlenmiştir. Bu süreç uzman ekipler tarafından yönetir.

5) Pazarlama Süreçlerindeki Avantajlar

E-ticaret web sitesi aracılığıyla yeni bir marka yaratmanın maliyeti pazar yerlerine göre daha yüksek. Çünkü birçok markanın yer aldığı bu pazarda öne çıkmak ve marka bilinirliğini arttırmak, pazarlama stratejisinden ve buna ayrılan bütçeden geçiyor.

6) Teknik Altyapı Kolaylığı

Mağaza açtığınızda teknik altyapı işleriyle ilgilenmek zorunda kalmazsınız. Site yönetimi, sitenin kurulumu ve bakım işlemleri gerektirmez. Pazaryeri entegrasyonu, xml entegrasyonu gibi kolay ulaşılan araçlar sayesinde ürünlerinizi oldukça kısa zamanda satışa açabilirsiniz.

7) Rakip Analizi

Aynı pazar yeri üzerinde satış gerçekleştiren rakipler kolayca analiz edilebilir, hangi fiyat aralıkları üzerinden hangi ürünleri sattıklarını takip edebilir.

İlgili Rehber: nesatilir.com


E-Trade Global
olarak çeşitli pazaryerlerine giriş yapmak isteyen markalara yurt içi ve yurt içi danışmanlık seçenekleriyle A’dan Z’ye tüm süreçlerinde yıllardır yardımcı oluyoruz. Satılacak ürüne ve hedeflere göre yaptığımız pazaryeri analizleri sayesinde doğru adımların atılmasını sağlıyoruz. Web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Pazar yerleri ile kısa vadede iyi satışlar yapabilir, uzun vadeli bir çalışma ile kendi web siteniz üzerinden markanızı geniş bir kitlelere ulaştırabilirsiniz. E-ticaret için gecikmeyin!

Yazar: e-t-global

Bir cevap yazın