Neden AliExpress’te E-İhracat Yapmalıyım?

  • e-t-global
  • AliExpress, E-Export, E-İhracat, E-Trade
  • Yorum yapılmamış

Dünyada temas etmediği ülke kalmayan AliExpress'te e-ihracat yapan satıcılar, sektöre yeni katılmak isteyenler için motivasyon kaynağı oluyor.

AliExpress, 190’dan fazla ülke ve bölgede bulunan Alibaba Group’un küresel e-ticaret platformudur. 150 milyondan fazla müşteri ve AliExpress’te e-ihracat yapan satıcılar Alibaba Group’a güveniyor.

AliExpress’te mağaza açmak ücretsizdir. Komisyon oranı sektör ortalamasının altında; kategoriye bağlı olarak %5 – 8 arasında değişmektedir. Kayıt için ise standart şirket evraklarınızı online olarak yüklemeniz yeterlidir. 2 iş günü içinde değerlendirmeniz sonuçlanır ve satıcı paneliniz açılır. Paneli açılan satıcıya mail ile bilgilendirmesi yapılır.

Satıcıların AliExpress’te e-ihracat yapmak için güçlü motivasyonları vardır. Bunlardan bazıları:

  • AliExpress 200’den fazla ülke ve bölgede 150 milyon müşteriye ulaşmanızı sağlar. Başta Rusya, Avrupa, Ortadoğu ve Amerika olmak üzere birçok pazara tek bir panel kullanarak satış yapabilirsiniz.
  • 38 farklı para birimi ve ödeme yöntemi ile sizin adınıza risk kontrolü ve tahsilat yapar, başarılı teslimatı takiben hakedişinizi sizin adınıza açılan Alipay hesabınıza ABD doları cinsinden yatırır.
  • 18 dilde otomatik tercüme desteği vardır, bu sayede hem ürünleriniz yerel dillerde listelenir, hem de müşterileriniz ile panel üzerinden kendi dilinizde iletişim kurabilirsiniz.
  • AliExpress’in yerel ve global lojistik partnerleri ve iş ortaklıkları ile siparişler kapınızdan teslim alınır, gümrük ve lojistik işlemleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde halledilir, sevkiyat tamamlanır.
  • Ürünleriniz mikro ihracat kapsamında ülkeden çıktığı için lojistik partnerinizin size vereceği ETGB belgesi sayesinde KDV muafiyetinden faydalanabilir, Türkiye’de ödediğiniz KDV’yi borcunuza mahsup edebilirsiniz.
  • Müşterinin keyfi iade yapması durumunda lojistik masrafına kendi katlanmak durumundadır, bu nedenle iade oranları oldukça düşüktür.
  • Çin dışında tüm dünyaya satış yapabilen tek ülke Türkiye’dir. Bu ayrıcalıkta Türkiye’nin coğrafi konumu, insan gücü, teknik ve lojistik alt yapısı büyük rol oynar.

AliExpress’te e-ihracat yapan satıcılar aşağıdaki kategorilerde ürünlerini listeleyebilir:

» Giyim
» Araba ve Motosiklet Aksesuarları
» Güzellik ve Sağlık (kısıtlamalar bulunur, özel izin gerektirebilir)
» Çantalar ve Valizler
» Elektronik Bileşenler ve Sistemler
» Spor ve Eğlence
» Tüketici Elektroniği
» Ev ve Bahçe, Takı ve Aksesuarlar (kısıtlamalar bulunur, özel izin gerektirebilir)
» Oyuncaklar ve Hobiler, Işıklar ve Aydınlatma
» Anne ve Bebek, Ev Geliştirme
» Mobilya
» Güvenlik ve Koruma
» Ayakkabı

Bu kategorilerin daha fazlasını Aliexpress.com’da görüntüleyebilir ve satmak istediğiniz ürünleri burada karşılaştırabilirsiniz. AliExpress’te e-ihracata girmeden önce bazı kategorilerin özel izin gerektirdiğini bilmeniz gerekir.

Ceza almamak ve müşteri ile yaşanan bir problemde zor durumda kalmamak için AliExpress’in şartlarına uygun hareket etmelisiniz.

AliExpress hakkında danışmanlarımızla konuşmak için E-Trade Global iletişim sayfasına yazabilirsiniz.

[ultimate_spacer height=”80″]
Yazar: e-t-global

Bir cevap yazın