AliExpress’te Vergi Ödemeleri Nasıl Olur?

 • e-t-global
 • AliExpress, E-Export, E-İhracat, E-Trade
 • Yorum yapılmamış

AliExpress’ te oluşabilecek gümrük vergisi alıcıya aittir.

AliExpress müşterisi bu genel kurala hakimdir ve bu yönde gümrük vergisi çıkan siparişleriniz için gerekli süreci yönetirler.

Gümrük vergisi hakkında oluşabilecek itiraz sayısı çok düşüktür ve oluşabilecek itirazlarda AliExpress satıcıyı korur.

AliExpress gibi yurt dışından ülkeye getirilen ürünlere gümrük vergisi ve standart vergisi uygulanır.

AliExpress‘te satın alınan ürünlere ödenen gümrük vergileri her zaman alıcıların sıklıkla sordukları soruların başında geliyor. Pazaryerinden satın aldığınız bir ürün için vergi ödersiniz çünkü;

 • Gümrük vergisi ve standart kesilen vergiler ürünün fiyatına dahil değildir ve satıcıya ödenen nakliye ücretlerine dahil edilmeyebilir.
 • AliExpress’ten ürün almak istediğinizde denizaşırı satıcılardan alışveriş yapıyorsunuz. Bu nedenle gümrük vergisi ödemeniz istenir.

Vergiler siparişinizin nereden gönderildiğine, türüne, değerine ve ağırlığına bağlı olarak değişir. Ayrıca farklı ülkeler, belirli ürünlerle ilgili farklı vergi politikaları izleyebilir. Alıcıların her zaman gümrük vergisini öğrenmesi tavsiye edilir çünkü sürpriz maliyetler alıcıya yük oluyor. Unutmayın; gümrük vergileri ve diğer vergiler AliExpress tarafından karşılanmaz.

Alışveriş yaptığınız satıcıya herhangi bir ek ithalat vergisi, gümrük vergisi gibi masrafları ödemenizin gerekip gerekmediğini sorun. Bununla beraber gümrük idaresiyle iletişime geçip ürün geçişlerindeki son durumu öğrenebilirsiniz. Vergiler teslimat sırasında nakliye şirketleri tarafından tahsil edilir. Siparişiniz gelmeden önce nakliye şirketinin işleyişine bakabilirsiniz. Herhangi bir ülkedeki gümrük departmanında yaşanan gecikmelerden satıcı sorumlu tutulamaz.

Hesaplarınız doğru olsa bile uluslararası taşımacılıkta her an ek maliyetler yansıtılabilir. Bu senaryolara da hazırlıklı olmak gerekir. Bazı satıcılar ise yurt içi teslimat hizmeti verdiğini söyleyerek ülkenizde bulunan bir depodan gönderim yapacağını belirtir. Bu gönderim şeklinde sizden ek gümrük vergisi ödemeniz istenmez.

Avrupa’daki Ürünlerde Vergi Dilimi

Avrupa’da çoğu ürünün ithalat vergisinin yüzdesi gümrük değerine ve HS koduna dayanmaktadır. Dolayısıyla %2 ve %6 arası bir değerde vergilendirmesi yapılır. Standart olarak bu söylense de bazı istinai durumlar görülür. Örneğin AB’de tüketici elektroniği üretimi az olduğu için bazı ülkelerde vergisi %0’a kadar düşebilmektedir. AliExpress ürünlerinden birkaçının Avrupa’daki vergi dilimi şöyledir:

 • Tablet PC: %0
 • Güneş Paneli: %0
 • Kol Saati: %4.5
 • LED Ampul: %4.7
 • Elektrikli Bisikletler: %6
 • Tişörtler: %12
 • Yer Fıstığı: %12,8

E-ticaret dünyasında hem alıcıların hem satıcıların bulunduğu ülkeye göre vergilerin nasıl uygulandığını bilmesi ve diyaloglarda doğru bilgiler aktarması alışveriş sürecini rahatlatır.

[ultimate_spacer height=”30″]
[ultimate_spacer height=”80″]
Yazar: e-t-global

Bir cevap yazın